NUMARUL
207-208
Din nefericire, din nou suntem martori ai modului incalificabil în care autoritățile ucrainene tratează minoritățile ...
Reputatul jurnalist și analist de politică externă Corneliu Vlad prezintă publicului un volum de rezonanță ...
Binecunoscutul critic literar și scriitor Eugen Uricaru, fost președinte al Uniunii Scriitorilor din România, este ...
Desigur, acțiunile sale, scrieri ori cuvântări, scrisori etc. i-au atras nemulțumirea administrațiilor, fiindu-i interzisă intrarea ...
Potenţialul ştiinţific al ţării noastre este construit de eminenţi oameni de ştiinţă din diferite domenii ...
profesionalism, reputație, patriotism Societatea românească de astăzi privește spre perioada dintre cele două Războaie Mondiale ca ...
Principiile statutului de neutralitate al unei țări au fost stabilite în secolele al XIX-lea și ...
Marea Neagră etalează încă una din fațetele ei de interes strategic cu mize regionale importante, ...
Susținător al unor proiecte de anvergură, solidar cu nevoile reale ale comunității în perioade dificile, ...
Cea mai importantă organizație internațională din lume, ONU, este direct implicată în eforturile de a ...
Destinul geopolitic al Mării Negre este unul paradoxal. Dacă în istoria modernă, timp de aproape ...
- înfruntarea titanilor La 3 noiembrie 2020, o lume întreagă va urmări alegerile prezidențiale din cea ...
În democrațiile avansate, politicienii reprezintă o elită a societății și se comportă ca atare. Astfel ...
  Ȋn sfârșit, după două „ture” de înaltă tensiune, am ales și noul nostru președinte, în ...
NIRO Investment Group a început lucrările de construcție pentru cel mai înalt hotel din România, ...
Niro Investment Group” – 20 de ani de implicare activă în societatea românească
SUPLIMENT FRANTA

Ortodoxie românească la Paris

Reporter: editura May - 10 - 2013

În Paris locuiesc foarte mulţi români care ne fac cinste, nu doar cei câţiva cerşetori expulzaţi din Franţa cu sau fără motiv. De altfel, Parisul a fost întotdeauna capitala culturii, iar în pleiada valorilor lumii, românii au avut întotdeauna un loc de frunte.

Parintele Razvan Andrei Ionscu

Parintele Razvan Andrei Ionscu

Şi chiar dacă mulţi compatrioţi au plecat în afara graniţelor, ei au luat cu ei şi Biserica, şi credinţa. „Darul cel mai de preţ pe care îl putem oferi noi, românii, francezilor, este (re)descoperirea Ortodoxiei”, mărturiseşte părintele Răzvan Andrei Ionescu, parohul parohiei Sfânta Parascheva – Sfânta Genevieva din Paris.

Biserica Saint Sulpice este situată ultracentral în Paris, într-unul dintre cele mai scumpe şi mai bine cotate arondismente. Aici, ortodocşii români au la dispoziţie ca lăcaş de cult provizoriu o criptă situată la demisol, un fel de catacombă pariziană care duce cu gândul la rânduiala primilor creştini. Aici se roagă românii, şi nu numai, de mai bine de zece ani, cu nădejdea că vor putea avea cândva o biserică a lor. Parohia, care poartă numele a două sfinte, Parascheva de la Iaşi şi Genoveva, ocrotitoarea Parisului, este păstorită de părintele Răzvan Andrei Ionescu.

Biserica Inaltarea Domnului si Sfantul Stefan cel Mare

Biserica Inaltarea Domnului si Sfantul Stefan cel Mare

„Este o parohie cu mulţi tineri, o parohie vie, o parohie în care ne străduim să învăţăm să fim vii. Mulţi îmi vorbesc despre sentimentul de «acasă» pe care îl resimt aici. Personal, cred că suntem acasă oriunde resimţim harul lui Dumnezeu, iar cripta noastră este un loc tare bun în acest sens. O fi darul sfântului Sulpiciu, mort în anul 670 – deci ortodox la vremea cu pricina! – o fi ocrotirea sfintelor noastre Parascheva şi Genoveva, or fi toate acestea şi încă altele, despre care nu ştim, cert este că simţim binecuvântarea lui Dumnezeu asupra noastră şi o anume intimitate care provoacă la simţirea tainei lui Dumnezeu. Pe la noi trece multă lume, sunt mulţi care excelează în domeniile lor şi aduc ceva din bogăţia pe care o trăiesc, punând-o aici, la picioarele lui Hristos… Toate acestea ne fac, la nivel comunitar, bogaţi, aş spune chiar răsfăţaţi. Este deosebit ce se întâmplă, prin faptul că Dumnezeu a rânduit să ne cultive ca pe nişte seminţe, pe noi, ortodocşii de azi din Occident, spre a întoarce cumva Occidentului vechea sa tradiţie liturgică şi bisericească, de a-şi redescoperi ortodoxia pe care a trăit-o în primul mileniu”, face părintele Ionescu o radiografiere a vieţii spirituale a românilor instalaţi în Occident.

Biserica Sfintii Arhangheli din Paris

Biserica Sfintii Arhangheli din Paris

Se pare că cei mai mulţi sunt în Italia, apoi în Spania. Franţa ar fi cumva pe locul trei, patru… Parohia trăieşte prin prezenţa oamenilor, care, la rândul lor, trăiesc prin prezenţa parohiei. Parohia oferă un anumit ritm de viaţă, dat de slujbe. Sunt sute care vin în fiecare duminică, sunt zeci care vin la liturghiile de foarte de dimineaţă din timpul săptămânii, sunt sute cei care gravitează în jurul parohiei noastre venind pentru ocazii deosebite din viaţa lor. Prezenţa noastră la subsolul, la «baza» bisericii catolice este mărturia pe care o dăm drept fundament necesar tuturor creştinilor. Noi mărturisim chipul dintotdeauna al Bisericii, şi am conştiinţa că suntem în Occident nicidecum numai pentru noi, emigraţia, ci poate ca gest de întărire, de susţinere a creştinismului întreg, în valorile lui de trăire esenţiale. De fapt, Galia a trăit ea însăşi ortodoxia până la Schismă, deci prezenţa noastră aici nu face decât să-i pună pe urmaşii ei mai deplin în relaţie cu propriul trecut, cu propria mărturisire. Luaţi exemplul sfintei Genoveva de Paris, nu este ea o mărturie ortodoxă vie în Franţa? Este ocrotitoarea Parisului, dar şi a parohiei noastre. Catacombici sau nu, cert este că Dumnezeu a îngăduit locuşorul nostru pe harta Parisului”, a vorbit părintele despre cât de vie se poate menţine credinţa într-un spaţiu cultural şi religios diferit de cel originar.


LISTA BISERICILOR ORTODOXE DIN FRANTA

A

AIX-EN-PROVENCE – L’Eglise „Les Granettes”, parohia Sfântul Ioan Casian (29 feb) – 2235 route de Berre 13090

AMIENS – Chapelle „Pélérinage St.Joseph”, parohia Învierea Domnului – 52 Chaussée Jules-Ferry 80000

B

BREST – L’Eglise La Trinité, parohia Sfintei şi de-viaţă-făcătoarei Cruci (14 sept) – 29280 La Trinité-en-Plouzané

BESANCON – Capela Bisericii Sainte-Jeanne-d’Arc, parohia Acoperàmântul Maicii Domnului si Sfântul Gheorghe (1 oct), rue Fontenottes/Crotot 2500

BORDEAUX – Reşedinţa Episcopală, parohia Sfântul Iosif (19 mars) – 58-60 rue Paul Louis Lande 33000

C

CAEN – Chapelle du Centre Hospitalier Régional, parohia Sfântul Andrei şi Sfânta Alexandra – 14 Bd. Clemenceau 14000

CHERBOURG – Comunitatea Sfânta Cecilia (22 nov) – 50700 Brix/Valognes

F – G

FIGEAC – Parohia Sfântul Arhanghel Mihail şi Sfântul Gheorghe de la Puy-en-Velay (29 sept) – 33 rue de Colomb 41000

GRENOBLE – Centre Ecuménique de Poisat, parohia Tuturor Sfintilor (duminica întâi după Rusalii) – Place George Brassens 38320 Poisa

L

LILLE – Notre-Dame de la Réconciliation, parohia Sfântul Ioan Botezatorul (7 ian) – rue de Canteleu

M

MARSILIA – St.Cannat, parohia Sfintii Trei Ierarhi (30 ian) – 4 Places des Prêcheurs 13001

METZ 1 – parohia Sfântul Martin si Sfântul Siluan (11 nov) – 32 rue Saint Gengoulf 57000

METZ 2 – Eglise Franciscaine, parohia Sfântul Nicolae (6 dec) – 17 rue Marchant 57000

MONTPELLIER – Chapelle de la Communauté des Jésuites, parohia Sfântul Apostol Andrei (30 nov) – 23 rue de la Garenne 34090

MULHOUSE – Chapelle St.Damien, Clinique de Gérontologie, parohia Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian (1 iul) – 23 av. de 1ère Division Blindée 68090 Preot Emil Tanca

N

NANCY – Crypte de l’église Saint Pierre, parohia Sfiinţii Apostoli Petru şi Pavel (29 iun) şi Sfântul Nicolae – Av. de Strasbourg (intrarea rue Lionnois) 54000

NICE – Notre Dame du Vallon des Fleures, parohia Sfiinţii Constantin şi Elena (21 mai) – 164 Av. Henry Dunant

NÎMES – Maison Paroissiale de l’Eglise Notre-Dame-des-Enfants, parohia Întâmpinarea Domnului (2 feb) – 781 rue de Bouillargues 30000

P

PARIS 1 – Notre-Dame Auxilliatrice, parohia Pogorârea Duhului Sfânt (Rusalii), 8 rue d’Alsace 92110 Clichy

PARIS 2 – Saint Sulpice Crypte St.François, parohia Sfânta Parascheva si Sfânta Genoveva (14 oct) – 35 rue St.Sulpice 75006 Preot Răzvan Ionescu

PARIS 3 – Sainte-Marguerite, capela Notre-Dame-du-Faubourg, parohia Sfânta Genoveva si Sfântul Martin (3 ian) – 40 rue Saint Bernard 75011

PARIS 4 – parohia Sfântul Ioan Casian si Sfânta Genoveva – 15 rue de Douai 75009

PARIS 5 – Biserica Inaltarea Domnului si Sfântul Stefal cel Mare – 125 rue de Ruffins 93100 Montreuil

R

REIMS – parohia Sfintii Apostoli Petru si Pavel (29 iun) – 9 rue Bachelier 51100 Reims si 140 avenue du Gl. De Gaulle 51000 Châlons-en-Champagne

ROUEN – Chapelle Saint Victrice, parohia Sfântul Siluan (24 sept) – 8 rue de l’Industrie, Île Lacroix 76000

S

STRASBOURG – parohia Sfântul Ioan Botezatorul (24 iun) – 14 rue Sainte-Elisabeth 67000- Preot Vasile Iorgulescu

SUCY-EN-BRIE – Eglise Sainte Jeanne, parohia Sfântul Martin (11 nov) – rue Carnot 94370 Sucy-en-Brie

T-V

TOULOUSE – Notre-Dame-de-l’Assomption, parohia Acoperemântul Maicii Domnului (1 oct) – 23 rue Larade 31200 Toulouse

VICHY – Chapelle de la Transfiguration, parohia Schimbarea la Fata (6 aug) – 28 rue Beauparlant 03200 Vichy